Projekt POPW.01.02.00-18-0027/21 Wejście firmy Meclo na rynek czeski i jest dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, oś priorytetowa 1 Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP [czytaj więcej]

Znaczenie kolorów w odzieży medycznej

Znaczenie kolorów w odzieży medycznej

Ostatnio byłam na badaniach, w szpitalu, od razu zauważyłam, że coś się zmieniło – kolor odzieży medycznej! Już minęły czasy, kiedy lekarze i pielęgniarki nosili wyłącznie białe fartuchy. Chodząc po korytarzach szpitalnych, widziałam kolorową odzież medyczną. W różnych barwach, od spokojnych zieleni i błękitów po żywe odcienie różu. Niewielka, wydawałoby się zmiana większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlaczego kolorowa odzież medyczna personelu medycznego jest tak ważna i jak wpływa na pacjentów? Poznajmy zasady: jaki kolor odzieży medycznej należy, do jakiej specjalizacji.
Spis treści:

 1. Jak różne kolory wpływają na nastrój i odbiór w odzieży medycznej?
 2. Jak kolory pomagają w rozpoznawaniu różnych grup personelu medycznego?
 3. Poradnik dla personelu medycznego w doborze kolorów do odzieży zawodowej

Jak różne kolory wpływają na nastrój i odbiór w odzieży medycznej?

Kolor ułatwia efektywniejszą komunikację i organizację pracy w szpitalu, co jest szczególnie ważne w sytuacjach awaryjnych. Kolorowa odzież medyczna pomaga w szybkim rozpoznawaniu ról pracowników służby zdrowia.

Jaki kolor odzieży medycznej ma psychologiczny wpływ na pacjentów? Kolory można podzielić na ciepłe i zimne, a każda z tych grup ma różne skojarzenia i wpływ na samopoczucie. Czerwony, pomarańczowy, żółty, powodują zwiększenie uwagi i sygnalizują ratownictwo medyczne, podczas gdy chłodne kolory: niebieski, zielony, fioletowy, działają kojąco i uspokajająco. Taki kolor odzieży medycznej może zmniejszyć poziom stresu u pacjentów. Ciemniejsze kolory, jak granat, bordo czy ciemny zielony, kojarzą się z profesjonalizmem i kompetencją. Wzbudzają zaufanie u pacjentów. Jasne, ciepłe kolory sprawiają wrażenie, że personel wydaje się bardziej przyjazny, co jest istotne w budowaniu dobrych relacji z pacjentami. Biel jest kojarzona z czystością i higieną, dlatego wcześniej była powszechnie używana w szpitalach. Jednak nadmiar bieli może wywoływać uczucie nieprzyjaznej sterylności.

Meclo sukienka medyczna wiązana szara LENA
Zobacz więcej: Meclo sukienka medyczna wiązana szara LENA

Jak kolory pomagają w rozpoznawaniu różnych grup personelu medycznego?

Przepisy prawa nie regulują obowiązującego koloru ubrań w szpitalu, dlatego placówka medyczna może wprowadzić własne rozporządzenia. Kolor odzieży personelu medycznego odgrywa główną rolę w identyfikacji poszczególnych grup zawodowych w środowisku medycznym. Istnieją ogólne wzorce, które pomagają w rozpoznaniu roli personelu medycznego.

Jaki kolor odzieży medycznej, do jakiej specjalizacji pasuje?

 • Biały. Lekarze od zawsze nosili białe fartuchy, które symbolizują czystość i zaufanie. Obecnie odchodzi się od tej praktyki na rzecz innych kolorów głównie ze względu na łatwość zabrudzenia białego materiału. Obecnie lekarz może dopasować kolor odzieży medycznej zgodnie z własnymi upodobaniami lub zaleceniami dyrekcji placówki, wybierając np. szafirowy, granatowy, czy jasnofioletowy.
 • Niebieski. Chirurdzy noszą niebieskie stroje. Niebieski jest preferowany w salach operacyjnych ze względu na właściwości uspokajające i zdolność do ukrywania plam krwi.
 • Zielony, podobnie jak niebieski, jest kolorem zabiegowym, noszony przez chirurgów, ponieważ jest kojący dla oka. W niektórych szpitalach technicy anestezjolodzy i inni specjaliści od operacji również noszą zieloną odzież medyczną.
 • Czerwony jest kolorem zarezerwowanym dla ratownictwa medycznego, przez ministra zdrowia.
 • Różowa odzież medyczna jest używana przez personel pomocniczy, czyli asystentów i techników lub personel z recepcji szpitali, lub kliniki. Są wybierane ze względu na przyjazny wygląd.
 • Granatowy jest wybierany przez lekarzy, sanitariuszy i starsze pielęgniarki. Kolor nocnego nieba symbolizuje profesjonalizm, Granat, dodaje wiarygodności, wzbudza zaufanie i dobrą prezencję.
 • Bordowy jest używany przez zaawansowany personel medyczny, noszą go lekarze asystenci czy wyspecjalizowani technicy.
 • Jasnofioletowy to odzież dla pediatrów, w tym kolorze lekarz będzie wydawał się pacjentom bardziej przyjazny.
 • Szary to kolor równowagi, wybierany przez starszy personel administracyjny lub menedżerów, aby odróżnić ich od personelu medycznego.

Poradnik dla personelu medycznego w doborze kolorów do odzieży zawodowej

Wybór koloru odzieży zawodowej jest ważnym aspektem pracy w szpitalu, klinice czy gabinecie lekarskim. Odpowiedni kolor może nie tylko pomóc w identyfikacji roli zawodowej, ale także wpłynąć na samopoczucie pacjentów. Kolorowa odzież medyczna dla personelu placówek medycznych będzie pomocna. Niektóre kolory mają uniwersalne znaczenie. Biały symbolizuje czystość, niebieski spokój, a zielony uspokaja, granatowy to profesjonalizm, bordowy doświadczenie. Wybierając kolor, pomyśl, jakie przesłanie chcesz sygnalizować pacjentom.

Każda grupa zawodowa jest kojarzona z określonym kolorem. Upewnij się, że wybrany kolor jest zgodny z normami w Twoim szpitalu czy przychodni.

Wybierz kolor, w którym dobrze się czujesz i który jest praktyczny. Ciemniejsze kolory są lepsze do ukrywania plam. Kolory mogą wpływać na emocje i samopoczucie pacjentów. Jasne, ciepłe kolory sprawią, że personel wyda się pacjentom przyjazny, podczas gdy zimne kolory mogą wywołać poczucie profesjonalizmu.

Ważne jest również, abyś dobrze czuł się w wybranym kolorze. Jeśli masz możliwość wyboru, zdecyduj się na kolor, który najlepiej odzwierciedla Twój osobisty styl. Weź pod uwagę środowisko pracy.

Kolor odzieży medycznej to ważny element profesjonalizmu i komunikacji niewerbalnej w środowisku medycznym. Wybierając kolor, należy zwrócić uwagę na symbolikę kolorów, dopasowanie do roli zawodowej, komfort, wpływ na pacjentów, osobiste preferencje oraz dostosowanie do środowiska pracy. Pamiętaj, że odpowiedni kolor może przyczynić się do lepszego postrzegania przez pacjentów i współpracowników, a także poprawić ogólną atmosferę pracy. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Meclo bluza medyczna męska bordowa GARY

Zobacz więcej: Meclo bluza medyczna męska bordowa GARY

Zachęcamy do sprawdzenia kolorowej odziezy medycznej na naszej stronie, między innymi Bluzy Medyczne MęskieFartuchy i tuniki medyczne damskieZapraszamy!
Zadbaj o swój wizerunek i wygodę z MeClo.
Twoja odzież medyczna najwyższej jakości!

WYGODNA DOSTAWA

Kurierzy, paczkomaty i odbiór osobisty

WYSYŁKA DO 24h

Szybkie dostawy dla wszystkich zamówień

BEZPIECZNE ZAKUPY

Dzięki certyfikatowi i szyfrowaniu SSL

DARMOWA WYSYŁKA

Dla zamówień powyżej 350 PLN

+48 602 557 822

[email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8:00-16:00
Sobota: 6:00-13:00

Numer konta bankowego:
10105015621000009031097489
ING Bank Śląski S.A.

 

NEWSLETTER

© 2024 MeClo. Wszelkie prawa zastrzeżone.

MeClo
ul. Powstańców Warszawskich 8,
38-400 Krosno
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.