Projekt POPW.01.02.00-18-0027/21 Wejście firmy Meclo na rynek czeski i jest dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, oś priorytetowa 1 Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP [czytaj więcej]

Jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne? − buty BHP do ochrony przed urazami

Jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne? − buty BHP do ochrony przed urazami

Spis treści

W wielu zawodach, w trosce o bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy, obowiązkowe jest noszenie odzieży ochronnej oraz obuwia, które ma za zadanie chronić stopy przed urazami. Obuwie robocze przede wszystkim kojarzone jest z ekipami budowlanymi. Zgodnie z przepisami BHP, buty robocze, muszą być również noszone przez pracowników laboratoriów, przychodni oraz szpitali. Jak wybrać wygodne obuwie ochronne, żeby stanowiły skuteczne zabezpieczenie?

Jakie buty robocze będą najlepszym wyborem?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie obuwie robocze będzie najwłaściwsze. Wszystko uzależnione jest od specyfiki pracy. W pracy na budowie ważne jest, żeby buty robocze chroniły stopę przed wszelkiego rodzaju urazami mechanicznymi, a także niebezpiecznymi substancjami − toksycznymi i żrącymi. Takie buty dla pracownika, również magazynu, powinny posiadać wzmocniony podnosek. Wyposażone są w niego buty bezpieczne (S), w których podnosek jest w stanie wytrzymać siłę ściskania wynoszącą 15 kN. Nieco mniej, bo 10 kN wytrzymują buty ochronne (P). Natomiast buty medyczne, przeznaczone do pracy w służbie zdrowia, nie muszą posiadać podnoska, ponieważ specyfika pracy sprawia, że nie ma ryzyka urazu mechanicznego, czyli zmiażdżenia stopy ciężkim sprzętem. Stąd też wystarczy nosić obuwie zawodowe (O), które powstaje zgodnie z normą EN ISO 20347.

Z czego są buty ochronne? 

Wbrew pozorom wybór obuwia ochronnego jest bardzo duży i można podzielić je ze względu na konstrukcję oraz przeznaczenie. Do najczęściej spotykanych butów roboczych zaliczamy obuwie zawodowe bez podnoska, czyli crocsy, sandały, baleriny czy tenisówki medyczne, półbuty robocze, trzewiki ochronne, buty do kolan, np. kalosze i obuwie z przedłużoną cholewką.

Jeżeli chodzi o buty robocze BHP, które mają stanowić najwyższy stopień ochrony, to składają się one z:

  • podeszwy;
  • podnoska;
  • cholewki;
  • specjalnej wkładki zapobiegającej przebicie, np. w sytuacji nadepnięcia na wystający gwóźdź.

Jak dobrze wybrać obuwie ochronne?

Odpowiadając na pytanie, należy posiadać wiedzę odnośnie tego, w jakich warunkach takie obuwie będzie wykorzystywane. W przypadku obuwia medycznego bardzo istotne jest to, żeby miało ono antypoślizgową podeszwę, było lekkie oraz zapewniało amortyzację. Chodzenie kilkanaście godzin po szpitalnych korytarzach i salach może dać się mocno we znaki, jeżeli obuwie będzie dobrane niewłaściwie, nie będzie spełniało norm i w efekcie będzie mogło prowadzić do schorzeń kończyn dolnych, jak również problemów z kręgosłupem.

Wysokiej jakości buty ochronne, które doskonale sprawdzą się w placówkach medycznych, produkowane są przez polską firmę MeClo. Wśród asortymentu znajdują się różne rodzaje obuwia damskiego i męskiego, które spełnia wszelkie normy szpitalne i gwarantuje wygodę chodzenia. Przykładem są medyczne buty męskie Oxypas Jeff Black o anatomicznym kształcie, wykonane z trwałej skóry syntetycznej, która jest łatwa w czyszczeniu. Te medyczne buty robocze charakteryzują się maksymalną przyczepnością do podłoża, a stopa w nich swobodnie oddycha.

Jakie buty na budowę damskie? 

Na budowie najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie przepisów BHP, dlatego też w tym przypadku nie ma praktycznie rozgraniczenia na buty damskie oraz męskie. Obuwie bowiem ma spełniać normy, które zagwarantują bezpieczeństwo, a nie ładnie się prezentować. Bardzo ważny jest natomiast odpowiedni dobór rozmiaru. Buty BHP powinny być o pół centymetra dłuższe niż wynosi wymiar stopy, aby przy gorszych warunkach atmosferycznych możliwe było założenie grubszej skarpety. Jeżeli chodzi o stopę, to aby zapewnić sobie komfort chodzenia, powinna ona przylegać do buta. Wybierając buty do roboty, takie jak buty robocze Stalkapy należy też zwrócić uwagę na to, aby zapobiegały one absorpcji wody.

Buty BHP o oznaczeniu TPU/TPE-U, czyli buty do roboty w trudnych warunkach 

Podstawową zasadą jest dobieranie butów ochronnych do warunków, w jakich się pracuje. Jeżeli nasze stopy wymagają szczególnego zabezpieczenia, wtedy warto zwrócić uwagę na buty robocze Stalkapy z podnoskami oraz te, których podeszwa oznaczana jest jako TPU/TPE-U. Z czego są buty ochronne, o których mowa? Otóż na podkreślenie zasługuje to, że posiadają one podwyższoną odporność na pęknięcia i rozerwanie, jak również na działanie wysokich i niskich temperatur (od 80 stopni Celsjusza do − 45 stopni Celsjusza). Ponadto posiadają właściwości, które tłumią wstrząsy oraz uderzenia. Ale jeżeli chodzi o tłumienie wstrząsów i doskonałą amortyzację, to te właściwości posiada również damskie oraz męskie obuwie medyczne, choć nie nadaje się ono na budowę, ale do restauracji, salonów kosmetycznych, czy zakładów fryzjerskich jak najbardziej tak! Obuwie ochronne MeClo do branży HoReCa, to także obuwie medyczne, które spełnia rygorystyczne wymogi sanitarne.

Medyczne buty ochronne nie tylko do pracy w szpitalach 

O wygodne buty, które będą zapobiegały ewentualnym urazom, muszą zadbać wszyscy ci, którzy na co dzień wykonują pracę stojącą. A to oznacza, że obuwie medyczne, jakie oferuje polska firma MeClo, znajdzie zastosowanie nie tylko w szpitalach i placówkach medycznych, ale również w ośrodkach SPA, salonach kosmetycznych, gabinetach weterynaryjnych, restauracjach itp. Warto dodać, że pracując w budynku, kiedy przez wiele godzin stąpamy po twardej nawierzchni niezbędne jest obuwie amortyzujące stopę. Ponadto płytki, czy linoleum w połączeniu z wodą generują duże ryzyko poślizgnięcia i tym samym urazu. Dlatego, obowiązkowo obuwie powinno być wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

Na MeClo.pl bez względu na to, czy sięgniemy po sandały, tenisówki, crocsy czy baleriny, to wszystkie buty robocze będą spełniały najwyższe normy bezpieczeństwa, gwarantując wygodę oraz komfort.

Zastanawiasz się, jakie obuwie ochronne wybrać, aby skutecznie chroniło przed urazami? Czym buty na budowę damskie różnią się od męskich? Mamy nadzieję, że już znasz odpowiedź na pytanie, jak wybrać buty ochronne i dopasować je do specyfiki pracy! Firma MeClo produkuje buty medyczne premium, które sprawdzą się nie tylko w placówkach służby zdrowia, ale również w wieku innych branżach np. HoReCa. Jedynie pracownicy budowlani muszą poszukać specjalistycznego obuwia z podnoskami, które zabezpieczają przed urazami mechanicznymi − tego wymogu nie muszą spełniać buty określane jako obuwie zawodowe, m. in. medyczne.

Zachęcamy do sprawdzenia naszego asortymentu obuwia medycznego męskiego i obuwia medycznego damskiego!

Wybierz buty robocze z naszego sklepu online i poczuj wielką ulgę w stopach, nogach i kręgosłupie! Medyczne obuwie ochronne MeClo to gwarancja ergonomii pracy i komfortu podczas dyżurów w szpitalu, czy placówce służby zdrowia, a także w salonach kosmetycznych, branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Zachęcamy so sprawdzenia naszego asortymentu obuwia medycznego meskiego obuwia medycznego damskiego!
Zadbaj o swój wizerunek i wygodę z MeClo.
Twoja odzież medyczna najwyższej jakości!

WYGODNA DOSTAWA

Kurierzy, paczkomaty i odbiór osobisty

WYSYŁKA DO 24h

Szybkie dostawy dla wszystkich zamówień

BEZPIECZNE ZAKUPY

Dzięki certyfikatowi i szyfrowaniu SSL

DARMOWA WYSYŁKA

Dla zamówień powyżej 350 PLN

+48 602 557 822

[email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8:00-16:00
Sobota: 6:00-13:00

Numer konta bankowego:
10105015621000009031097489
ING Bank Śląski S.A.

 

NEWSLETTER

© 2024 MeClo. Wszelkie prawa zastrzeżone.

MeClo
ul. Powstańców Warszawskich 8,
38-400 Krosno
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.