Projekt POPW.01.02.00-18-0027/21 Wejście firmy Meclo na rynek czeski i jest dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, oś priorytetowa 1 Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP [czytaj więcej]

Dyżur medyczny w szpitalu – jak się przygotować?

Dyżur medyczny w szpitalu – jak się przygotować?

Zastanawialiście się kiedyś, jak lekarze i pielęgniarki wytrzymują wielogodzinne dyżury? Szczególnie w szpitalach, lekarze i pielęgniarki pracują w systemie zmianowym, który obejmuje dni robocze, noce, weekendy oraz święta. Przyjrzymy się, jak wygląda dyżur medyczny i jak się dobrze do niego przygotować.
Spis treści:

 1. Kluczowe aspekty przygotowania do dyżuru medycznego w szpitalu
 2. Co powinno znaleźć się w torbie medyka na dyżurze?
 3. Jak zadbać o własne zdrowie i kondycję podczas dyżuru w szpitalu?

Kluczowe aspekty przygotowania do dyżuru medycznego w szpitalu

Przygotowanie do dyżuru medycznego w szpitalu wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, aby zapewnić skuteczną opiekę nad pacjentami i utrzymanie dobrego stanu zdrowia pracowników medycznych. jak wygląda dyżur medyczny? Jakie są najważniejsze elementy?

 1. Odpoczynek, dieta, nawodnienie jest podstawą dla zdrowia medyków pracujących w szpitalu. Praca w szpitalu jest wymagająca i stresująca, dlatego zarówno lekarz, jak i pielęgniarka muszą mieć wypoczęty umysł i ciało. Zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu przed dyżurem jest kluczem do sukcesu. Spożywanie zbilansowanych posiłków przed dyżurem pomoże w utrzymaniu energii i koncentracji. Warto unikać ciężkich i tłustych potraw, które mogą powodować senność, lepsza będzie gęsta zupa, jogurt z musli, sałatka czy kanapki. Jedz co 3-4 godziny, aby mieć optymalny poziom energii do pracy. Unikaj kawy w nadmiernych ilościach. To może skutkować bólem głowy i problemami z koncentracją. Odpowiedni poziom nawodnienia jest ważny, aby utrzymać energię i skupienie. Warto pić dużo wody mineralnej i wziąć ze sobą butelkę wody do pracy w szpitalu.
 2. Sprawdzenie wyposażenia medycznego pomoże zachować porządek i lekką torbę! Dobrze wiedzieć, czy narzędzia medyczne są pod ręką. Warto również sprawdzić drobiazgi osobiste. Dodatkowy zestaw odzieży medycznej oraz wygodne buty medyczne, zapewnią komfort pracy w szpitalu i bezpieczeństwo podczas medycznych aktywności w trakcie wielogodzinnych dyżurów. Wybrany strój medyczny do szpitala powinien mieć odpowiedni rozmiar i być wykonany z wysokiej jakości oddychającego materiału.
 3. Znajomość grafiku i zadań pozwoli upewnić się, że znasz harmonogram i zadania podczas dyżuru. Warto sprawdzić, kto będzie z Tobą dyżurował i ustalić szybkie sposoby komunikacji w razie potrzeby. Na pewno wiesz, gdzie znajdują się kluczowe miejsca w szpitalu, takie jak oddziały, sale zabiegowe, czy apteka szpitalna.
 4. Dyżur medyczny jak się przygotować? Zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo, przez praktykowanie technik redukcji stresu: głębokie oddychanie, medytacje, czy krótkie przerwy w trakcie dyżuru pozwolą złapać oddech przed kolejnymi wyzwaniami. Warto zaplanować regularne przerwy, nawet jeśli będą krótkie, aby uniknąć wypalenia i zmęczenia. Każdą wolną godzinę dyżuru w szpitalu wykorzystaj na drzemkę. Taka forma odpoczynku w czasie pracy przyspiesza również regenerację po zakończonym dyżurze. Powinieneś także mieć szybki dostęp do środków ochrony osobistej: maski, rękawiczki, fartuchy. Dla bezpieczeństwa i higieny powinieneś zabrać ze sobą potrzebne leki osobiste, a także przybory toaletowe dla własnego odświeżenia.

Co powinno znaleźć się w torbie medyka na dyżurze?

Przygotowanie do dyżuru w szpitalu wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego zarówno fizyczne, jak i mentalne aspekty pracy. Odpowiednie przygotowanie przyczynia się do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia pracowników medycznych.

Dyżur medyczny jak się przygotować? Co zabrać ze sobą? Oto lista rzeczy, które mogą się przydać lekarzowi:

Jedzenie i napoje: zapakowanie zdrowych przekąsek i butelki wody, aby utrzymać wysoki poziom energii. Przekąski, takie jak batony energetyczne, czy orzechy. Przygotowany obiad np. w zatrzymującym ciepło termosie pozwoli zebrać siły i skupić się na pracy.

Narzędzia medyczne: stetoskop, latarka diagnostyczna, młotek neurologiczny, termometr, ciśnieniomierz .

Rzeczy osobiste: telefon komórkowy i ładowarka, notatnik i długopisy (z kilkoma kolorami do różnych zadań), zegarek z sekundnikiem, okulary (jeśli są używane). Mały kocyk, opaska na oczy, dodatkowa bielizna na przebranie, torebka na brudną odzież.

Odzież i obuwie medyczne: dodatkowy zestaw odzieży medycznej (dla lekarzy fartuch medyczny na dyżur, inna odzież medyczna na blok operacyjny), antypoślizgowe buty medyczne.

Przybory toaletowe: szczoteczka i pasta do zębów, antyperspirant, chusteczki higieniczne, ręcznik.

Meclo bluza medyczna męska granatowa zapinana STAR
Zobacz produkt: Meclo bluza medyczna męska granatowa zapinana STAR

Dyżur medyczny pielęgniarki, jakie rzeczy, mogą się przydać pielęgniarce?

Podstawowe narzędzia medyczne: nożyczki do opatrunków, termometr, ciśnieniomierz,

Rzeczy osobiste: telefon komórkowy i ładowarka, notatnik i kilka długopisów, okulary, jeśli nosisz, leki, jeżeli przyjmujesz na stałe, skarpetki, gumka do włosów.

Odzież i obuwie medyczne: sukienka medyczna oraz dodatkowy zestaw ubrań do pracy w szpitalu np. scrubs, oraz antypoślizgowe buty medyczne. Buty powinny być wygodne, lekkie wykonane z oddychającego materiału oraz łatwe do dezynfekcji. Mogą to być crocsy lub obuwie medyczne zakupione w sklepie z odzieżą medyczną. Ubranie na dyżur medyczny pielęgniarki powinien mieć odpowiedni rozmiar i być wykonany z wysokiej jakości oddychającego materiału dla komfortu pracy w szpitalu.

Kosmetyki: szczoteczka i pasta do zębów, antyperspirant, chusteczki higieniczne, ręcznik, krople do oczu.

Meclo sukienka medyczna wiązana śliwka LENA
Zobacz produkt: Meclo sukienka medyczna wiązana śliwka LENA

Jak zadbać o własne zdrowie i kondycję podczas dyżuru w szpitalu?

Zachowanie zdrowia i dobrej kondycji podczas pracy w wymagającym środowisku, jakim jest szpital, jest niezwykle ważne dla personelu medycznego.

Dyżur medyczny jak się przygotować, jak zadbać o kondycję i zdrowie? Oto kilka wskazówek:

 • Regularnie otwieraj okno w dyżurce, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze, bo gdy jest ciepło i duszno, poczujesz senność i ociężałość.
 • Zadbaj o odpowiednią ilość pobudzającego światła, półmrok działa usypiająco.
 • Aktywność fizyczna w czasie dyżuru w szpitalu pomoże zadbać i zdrowie. Ćwiczenia fizyczne: pajacyki, przysiady i skłony albo po prostu energiczny spacer po szpitalnych korytarzach utrzymają zdrowie i kondycję podczas dyżuru w szpitalu.
 • Uprawianie sportu, nawet lekkiego, jak chodzenie, joga czy pływanie, może pomóc w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia.
 • Staraj się uzyskać co najmniej 7-8 godzin snu każdej nocy. W przypadku wielogodzinnych dyżurów lub nocnej pracy w szpitalu postaraj się zapewnić sobie ciemne i ciche miejsce do spania w ciągu dnia.
 • Regularnie wykonuj badania kontrolne i szczepienia, aby uniknąć chorób zakaźnych i utrzymać dobre zdrowie.
 • Znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest bardzo ważne. Upewnij się, że masz czas na hobby, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.
 • Rozmowa z terapeutą lub psychologiem może być ratunkiem, zwłaszcza w radzeniu sobie z trudnymi emocjami związanymi z pracą w środowisku medycznym.
 • Regularne przerwy, urlopy, wakacje i dni wolne od pracy są po to, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu.
 • Zwracaj uwagę na prawidłową postawę podczas pracy, szczególnie przy długotrwałych procedurach medycznych lub pracy przy komputerze.
 • Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Noszenie oddychającej odzieży medycznej i antypoślizgowych butów podczas dyżurów; mycie rąk i stosowanie środków dezynfekujących, zapobiegnie infekcjom i ochroni Twoje zdrowie, ponieważ dbanie o własne zdrowie nie tylko wpływa na Twoje osobiste samopoczucie, ale także na jakość opieki, którą jesteś w stanie zapewnić pacjentom.

A jak wygląda dyżur medyczny w Twoim szpitalu? Co warto dodać do tej listy?

Zachęcamy do sprawdzenia naszej kolekcji odziezy medycznej męskiej odzieży medycznej damskiej!
Zadbaj o swój wizerunek i wygodę z MeClo.
Twoja odzież medyczna najwyższej jakości!

WYGODNA DOSTAWA

Kurierzy, paczkomaty i odbiór osobisty

WYSYŁKA DO 24h

Szybkie dostawy dla wszystkich zamówień

BEZPIECZNE ZAKUPY

Dzięki certyfikatowi i szyfrowaniu SSL

DARMOWA WYSYŁKA

Dla zamówień powyżej 350 PLN

+48 602 557 822

[email protected]

Poniedziałek – Piątek: 8:00-16:00
Sobota: 6:00-13:00

Numer konta bankowego:
10105015621000009031097489
ING Bank Śląski S.A.

 

NEWSLETTER

© 2024 MeClo. Wszelkie prawa zastrzeżone.

MeClo
ul. Powstańców Warszawskich 8,
38-400 Krosno
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.